logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

ZEKA VE AKIL (1) - Akça Medikal | isme özel stetoskop steteskop satın al

x

Ürün Arayın

ZEKA VE AKIL (1)

ZEKA VE AKIL (1)          

Geçenlerde psikoloji ve insan yaşamına dair ünlü birinin bloğunda şöyle bie sözle karşılaştım: “zeka, sorun çözebilme, akıl ise yaşam yönetebilme yeteneğidir,” diyor.Sözün bitiminde de takipçilerine soruyor:“ Acaba zeki ama akılsız ve / veya akıllı ama zeki olmayan insanlar var mıdır, siz böyle insanlar tanıyor musunuz?”

Yorumlarda çok güzel bakış açıları yakaladım.Önce onlardan beğendiklerimi,kendime not aldıklarımı paylaşayım sonrası nacizane kendi fikrimi beyan edeyim.

 • “Aklın zekatı hayra yormaktır. Zekatsız akla zeka derler onunda çoğu şeytanda “ demiş Taptuk Emre . Benim fikrimce ,zeka yaratılıştan var olan ,akıl ise ailede eğitilen biçimlenen bir olgu. İyiye güzele yoğrulan akıl hayatta başarıya götürürken, engellenmiş , kötülenmiş, takdir görmemiş akıl hayatını yönetemiyor.
 • Zeka hız, akıl ise direksiyondur bu yaşamda
 • Akılla yaşayıp, yaşadıklarından ders aldıkça zeki oluyorsun. Bir sonraki problemi daha hızlı çözüyorsun, sonucu bildiğinden bu da senin daha akıllı bir yaşam yönetmeni sağlıyor. Her ikisi de etkileşimde olmalı.
 • zekiler anı kurtarıyor akıllı insanlar sağlam temel oluşturup 10yıl sonrasını bile hesaba katıyor akıllı insanların hayatı tek düze ama huzurlu mutlu gidiyor zekiler kurnazdır kazanıyorlar ama, ya kaybediyorlar yada sonunda büyük pişmanlık yaşıyorlar zekiler kurnazdır olay anını çabuk kurtarıp çözüm buluyorlar ama ne yazık ki akıl olmayınca geçici oluyor.
 • Suç işlemedikten sonra ister zekasını ister aklını kullansın çok önemli değil .
  bence insanları bir ipin üzerine dizmek yerine olduğu gibi kabullenip yaşama neler kattığına bakmak gerekir. Her fazlalığın zıddı bir o kadar eksikliktir.
 • Zeka anlık,akıl zamana yayılan problemleri çözmek için gerekiyor olabilir mi. Sonuçta hayat ve yaşam uzun soluklu olduğu için anlık kararlarla yönetilemez. Tesla çok zeki, Edison akıllı idi.
 •  Zeki olmayan (yani bir satranç hamlesi gibi takır takır düşünemeyen ama yaşamı harika derecede yönetebilen, etrafına olumlu bir aura saçan, yaşamı güzelleştiren bir insan tanıyorum evet, o ‘zeki’ değil ama ‘hikmet’ sahibi bir kişi. Öte yandan çok zeki, yani meseleye bakınca hangi satranç hamlesinin doğru olduğunu söyleyebilen ve fakat yaşamı asla yönetemeyen, yaşamdaki bilgeliği zerre taşımayan, bunun için bilgisine zekasına rağmen sığ ve olumsuz, etrafından insanları kaçıran, iletişim becerisinden yoksun bir kişi de tanıyorum. Ve onlara bakınca zeki ama akılsız olmanın, akıllı ama zeki olmayana göre çok daha acınası bir durumda olduğunu fark ediyorum… Yaşama ve pratiğe, insanların arasına aktarılmadıktan sonra o zekanın hiçbir anlamı olmuyor.Akıllı insan kapasitesini bilip hayatını bir denge içinde götürebilir . zeki insan eğer akıllı değilse kapasitesinin sınırlarını ihmal edeceği için sonuçta her sahada başarısız olur.
 • Türkçede aklın farklı mertebelerine karşılık gelen, tam manayı verecek kelimeler ne yazık ki yok. Hepsine birden akıl diyoruz. Oysa İngilizcede mind, intelligence, consciousness gibi farklı kelimeler var. Bilginin mertebeleri de aklın mertebeleri ile doğrudan ilişkili. Zahir bir bilgiyi kabul edebilen bir akıl ile görünmeyen, ancak tecrübe ile anlaşılabilen derin bir manayı kabul edebilen akıl arasında çok fark var.
 • Akıl olmazsa ne yapsın fikir ,diye de bir atasözü olduğunu duymuştum. Yani biri olmazsa öbürünün de yararı kalmıyor sanırım.Ikisinin birbirini gütmesi lâzım. Sonunda insan fikir kesilir ve aklıselim de budur ,diyen de vardır.Aklin da çesitleri var.Fikir yeterliliğine göre çeşitleniyor. Yoz akil, maiş akıl, fuat akıl, Selim akıl…..
 • Akil zekanin yonetim bicimidir zeka kavramaktir malasef ikisi bir arada nadir yön bulur eger icine vijdan’i katabirsek iste ozaman harika bir yonetim bicimi doguyor.akil ve zeka icinde gerekli olan hoş görü vijdan empati yoksa bir arada pek yonetilmiyor düşuncesindeyim 
 • Fazla zekiliğin insanı deliliğe götürdüğünü duymuşsunuzdur ama fazla akıl ne yaparsa yapsın deli etmiyor .Zeki olmak bir şans ama akıl armağan…