logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

  HANGİ ZAMAN IN İÇİNDEYİZ? - Akça Medikal | Cahit Sıtkı ve zaman

x

Ürün Arayın

  HANGİ ZAMAN IN İÇİNDEYİZ?

                                                HANGİ ZAMANIN İÇİNDEYİZ?

Zaman kavramını eserlerinde pek çok kere kullanmış Üstad Ahmet Hamdi Tanpınar.”Saatleri Ayarlama Enstitüsü” romanı,  ”Bursa ‘da Zaman “şiirinde yine zamandan dem vurmuş.En sevdiğim dizelerini sanki benim için yazmış:

NE İÇİNDEYİM ZAMANIN

Ne içindeyim zamanın,

Ne de büsbütün dışında;

Yekpare, geniş bir anın

Parçalanmaz akışında.

 

Bir garip rüya rengiyle

Uyuşmuş gibi her şekil,

Rüzgarda uçan tüy bile

Benim kadar hafif değil.

 

Başım sükutu öğüten

Uçsuz bucaksız değirmen;

İçim muradına ermiş

Abasız, postsuz bir derviş.

 

Kökü bende bir sarmaşık

Olmuş dünya sezmekteyim,

Mavi, masmavi bir ışık

Ortasında yüzmekteyim.

 

Hem yazarlık hem şairlik her baba yiğidin harcı değildir. Nasıl da hislerime tercüman oluvermiş. Ne içindeyim zamanın /Ne de büsbütün dışında. İşte ben de tam bu tabirlerin içindeyim.  Zaman,saat gün,hafta,ay,yıl, kavramları harmanlaşıp asıl karşılığını yitirmiş öylesine söylenen sözcüklere  bürünmüş.

Ne ara çocuktum,17’sinde üniversiteye hazırlanan bir ergenken 37 yaşında orta yaşlarda saçlarının önlerine hafif beyaz düşmüş bir birey oldum tarifi çok zor. 37 yıl.  Şair Cahit Sıtkı Tarancı 35 yaşı yolun yarısı demiş ( 46 sında  vefat etmiş) ya işte o yarıyı da geçmişim ne ara.Dört gözle beklediğim yaşlar 20 ile başlayanlardı.

Bir bayan olarak hep 29’da kalmak istedim.30 ‘la başlayan yaşları  söylemeye dilim varmadı.Hastanede yaşımı 1yaş büyüterek bile söylemeleri sinirime dokunuyordu. Bu sendromları da atlattım çok şükür artık 40 ‘a ne kaldı şurda değil mi? Peygamber yaşı denilen olgunluk yaşı. Sağlıcakla görmek nasip ola. Oğlum 7 yaşında lakin 1yaş büyük söylemeyi pek sever.” Ben sekiz yaşındayım.”Ha bir de ünlü  kişilerin kaç yaşında öldüğünü,kendinin kaç yaşına kadar yaşayacağını sorar.  Babanem 93 ‘ünde ölüp babam (dedesi)62’sinde ölünce zihnindeki ölüm  yaşı kavramı tepe taklak oluverdi. Çünkü babam da babanemiz gibi beli bükük ,elinde baston ,kulağı ağır işiten biri olmadan gitmemeliydi.

Çok sorgular oldu”Ben kaç yaşında öleceğim?Dedem sigara içti ben hiç içmeyeceğim gerçeğine ulaşmalar.”Siz de kaç yaşında öleceğinizi merak edenlerden misiniz?” Ben hiç değil. Uzun yaşamak gibi bir gayem yok.” Yeterli ama keşkesiz,nitelikli bir ömür,elden ayaktan düşmeden bu dünyadan göçüp gitme dışında bir ömür beklentim yok.”  Yukarıdaki şiir dizesinde yazdığı gibi “Kökü bende sarmaşık bir ömür” Aslolan ne biliyor musunuz?90-80 yaşına kadar yaşamak hiç değil.

Kendi benliğini algılayan,kendiyle barışık,bu dünyaya gönderilme gayesinin idrakinde,kendini aramaktan hiç vazgeçmeden  kendi hesabına değil yaradan hesabına hayata bakabilen  mutlu olmayı –mutlu etmeyi  amaç edinmiş,ömür heybesine iyilikler doldurmuş biri olarak “Elveda”diyebilmek. Şairler sultanı Baki ne de güzel söylemiş: “Bu dünyada baki kalan bir hoş sada imiş.” (Bu dünyada sonsuz kalan isminizin hoşça yad edilmesidir).Selam olsun kainat boşluğuna hoşça sada bırakan ve bırakabilme sevdalılarına…