logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

AKLINDAN BİR TIP TERİMİ TUT - Akça Medikal | isme özel stetoskop

x

Ürün Arayın

AKLINDAN BİR TIP TERİMİ TUT

AKLINDAN BİR TIP TERİMİ TUT

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel

Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu,

Bu derde düşmeden önce.

Demiş ya şair Orhan Veli, evet insanoğlu belli dertlere düşmeyince anlayamıyor kelimelerin anlamını,anlamsızlığını.Gün geliyor hiç duymadığın kelimelerle yolun bi şekilde kesişiyor.

Bendeniz 2012 yılında prematüre doğum yapan anne olarak tıp dünyasına köşesinden bucağından balıklama atlamış bulunduk. Oğlum ve benim 2 buçuk aylık yoğun bakım serüveni ve daha sonrası 3yıllık rutin kontroller sayesinde “hastane ve tıp dünyasına “ait bayağı kelimeye aşina olduk.Ee tabi 1tıbbiyeli kadar Latince terimleri bilmesem de “Kelime Oyunu”na katılsam bilirim diyebileceğim bir özgüven hasıl oldu.

Özellikle Kayseri’ye fakülteye sevk edilmemiz sonrası “tıp terimleri bombardımanı” başlamış oldu.Bu daha önceki hastane ziyaretlerimizde gördüğümüz”Mr,Ekg,Eeg,Nöroloji,Kardiyoloji “terimlerinden daha da öte yurdum insanının pek duymadığı türdendi.Onlardan bazılarını duyunca “çocuklar duymasının havuç karakreri” gibi “ana o ne”demekten kendimi alıkoyamadım.

  • Eks olmak şant takılması
  • Matür rop
  • Mai beyin snapsi
  • Konsültasyon mavi,kırmızı,beyaz kod
  • Hidrosefali doktorun vizite çıkması

Yeşilçam filmlerinde unutamadığımız acıtasyon sahnelerinden biridir”Çocuğunuz” Lösemi “yani kan kanseri.”doğru ya”kan kanseri”demese nerden anlayacağız “löseminin”ne olduğunu.

Öğrencilik yıllarımda Türkçe dersinde “terim anlam”konusunda Tıp terimlerinin : hasta,doktor,enjeksiyon,tansiyon,hemşire gibi sözcüklerden ibaret olmadığını hayat bi şekilde öğretti.Ben doktor olamadım (orta okul yıllarımdaki hayalimdi) .Temennim oğlum doktor olur, (küvezde göbek kordonu düştüğü için ümit varım)bu terimlerin kat be kat fazlasına vakıf olur…