logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

stetoskop nedir ? İsme Özel Steteskop - Akça Medikal |

x

Ürün Arayın

stetoskop nedir ? İsme Özel Steteskop

Tarihi

Stetoskop nedir? sorusunun cevabı onun tarihine bakmaktan geçiyor. Hipokrat’ın kalp seslerini dinlemeye  başlaması ile stetoskobun bulunması yolunda ilk adım atılmıştı.  M.Ö. 400’lerde Hipokrat, kalp seslerini dinlemiş ve duyduğu ses için “göğüs kafesi içinde kaynayan sirke” diyerek tanıtmıştır.  İngiliz doktor William Harvey (17. yüzyıl) da bu sese: “akan suyun şırıltısı” tanımını yaptı . William Harvey , aynı zamanda kan dolaşımını doğru olarak tanımlayan ilk kişidir.

İlk Steteskop

Stetoskobun şu anki haline gelmesi için çeşitli malzemeler ve farklı yöntemler denendi. İlk stetoskop , 35 milimetrelik çam tahta bir silindirdir. En iyi ses iletimi ilk olarak bu malzemeden sağlandı. Bunun ile kalp atışı sesleri, tüplere göre daha net bir şekilde ayrıştırılabildi.

isme özel steteskop steteskop hakkında herşey

(Çam ağacından yapılmış ilk stetoskop ve mucidi Rene Laennec)

Stetoskobun mucidi ; Paris’teki Necker-Enfants Malades Hastanesi’nde görevli Fransız doktor Rene Theophile-Hyacinthe Laennec’dir. 1816 yılında rulo haline getirdiği bir kâğıdı iple bağladı ve hastanın göğsüne dayayarak kalp atışlarının sesini dinledi. Laennec, kulağını hastaların göğsüne koyarak, kalp atışlarını ve nefes alışverişlerini dinlerdi ve bu duyduğu seslerler tanı koyabilirdi. Ancak kadın hastalar için bu yöntemi kullanmaktan çekinirdi. Bu sebeple işitme sorunu yaşayan insanların kullandıkları huni şeklindeki cihaza benzer bir alet yapmaya karar verdi.

Bu tür bir cihazla hastaların kalp atışlarını duyup duyamayacağını anlamak isteyen Dr. Laennec, bir dosya kâğıdını rulo yaparak hastasının göğsüne dayadı. Laennec, icadı ile ilgili şunları söylemiştir; “Bir parça kâğıt alıp çok sıkı bir şekilde rulo haline getirdim. Bir ucunu prekordiyal bölgeye diğer ucunu kulağıma tuttum. Kalbin atışını daha önceden kulağımla duyduğumdan çok daha açık duyabildiğim için hem şaşkın hem de mutluydum.” Laennec, daha sonra kâğıt yerine ahşaptan borularla denemeler yaptı. Çam ağacının en iyi sonucu verdiğini gördü. Evinde 30 santimetre uzunluğunda, 3,5 santimetre çapında çamdan bir dinleme cihazı geliştirdi. Cihazın ucunu, kulağa uygun şekilde huni gibi yaptı. Laennec’in uygulandığı yöntem zamanla gelişerek  stetoskobun başlangıcı olarak kabul edilecek olan tüpler olarak tarihe geçti.

Stetoskop un tarihsel ilerleyişi;

1800 lü yıllarda stetoskop nedir?

  • 1829 yılında İngiliz doktor Charles James Blasius Williams, Laennec’in geliştirdiği stetoskobu iki parçaya bölerek, geliştirdi. Williams, eğilip bükülebilen bir cihaz icat etti. Williams, aynı zamanda, kalp seslerinin kaynağına ilişkin tartışmalara katkı yapan ve oskültasyonun önemli öncülerinden bir isimdir.
  • 1830-1840 yılları arasında tek kulaktan dinleme imkânı sağlayan, kauçuk, elastik ve daha estetik stetoskoplar geliştirildi. Bu aletler, kalp ve akciğer seslerini dinlemek için açısal hareketler yapmaya olanak sağlıyordu.
  • 1851 yılından İrlandalı doktor Alfred Leared, “binaural stetoskop” adı verilen bir alet icat etti.
  • Çift kulaklıklı ilk stetoskop, 1852 yılında yapıldı ve kullanıldı. Amerikalı doktor George P. Cammann, her iki kulağa takılabilen stetoskop tasarladı.
  • 1894 yılında İtalyan Aurelio Bianchi, karmaşık bir stetoskop üzerinde bazı çalışmalar yaptı. Bianchi’nin Amerikalı mühendis Bowles ile yaptığı stetoskop tasarımları göğüs kafesi için kullanıldı.

1900 lu yıllarda stetoskop nedir ?

  • 1926 yılında Lad Howard Spragues, ilk çan ve diyafram birleşimini bugünkü şeklinde getirdi.
  • 1940 yılında Lad Howard Spragues ve Maurice Rappaport, stetoskobun bilimsel fizik prensiplerini belirledi.
  • 1958 yılında İngiliz kardiyolog Dr. Aulrey Leatham, ilk tasarımından farklı olarak daha küçük çanlı bir stetoskop tasarladı. Bir manivelası bulunan bu stetoskop, küçük çan sayesinde bebekler ve çocuklarda kolaylıkla kullanılabilecek özellikteydi.
  • İlk elektronik stetoskop, 1961 yılında Amplivox firması tarafından üretildi. Bu stetoskopta vakumlu tüp teknolojisi kullanıldı. Ağırlığı ve boyu ile de ideal kullanım sağladı.
  • 1961 yılı, stetoskoplar için önemli bir kilometre taşıdır. Massachusetts’teki West Roxbury VA Hastanesi’nde görevli kardiyolog Dr. David Littmann, paslanmaz çelik ve hafif alaşımdan temin edilebilen tek borulu ve aerodinamik, hafif bir stetoskop tasarladı. Dr. Littmann, ağır ve hantal stetoskopların eksikliklerinin ve mevcut modellerin ortaya çıkan olağandışı gürültüsünün farkındaydı. Littmann’ın stetoskobu, hafifliği, esnekliği ve mükemmel akustik özellikleri nedeniyle hızla kullanılan en popüler modellerden biri oldu. Littmann stetoskobunun tasarımı, 1967 yılında bir şirket tarafından satın alındı. Littmann stetoskobu popülerlik kazanmaya devam etti ve mevcut aralıklara özel modeller eklendi. Günümüzde de hala en çok tercih edilen stetoskoplar arasında Littmann stetoskopları yer alır.

Stetoskop Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

“Stetoskop”  Yunanca iki kelimenin birleştirilmesi oluşmuş bir sözcüktür. Yunanca “göğüs” anlamındaki “stetos” ve “bakmak” anlamındaki “skopein” kelimelerinden “stetoskop” sözcüğü ortaya çıkmıştır. İngilizcesi “stethoscope” şeklindedir.