logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

KİM DEMİŞ MASAL LAR ÇOCUKLAR İÇİN DİYE - Akça Medikal | masal

x

Ürün Arayın

KİM DEMİŞ MASAL LAR ÇOCUKLAR İÇİN DİYE

KİM DEMİŞ MASAL LAR ÇOCUKLAR İÇİN DİYE

Masal … Masal … Masal …

Bir varmış bir yokmuş çok eski zaman içinde tüm evrende tanınan iki büyük alim varmış ,bu iki alimden birinin adı İnci birinin adı Kömür imiş. İnci bütün cevherleri, yetenekleri ve iyilikleri üzerinde toplamış ama Kömür onun tam tersi kötülük adına bütün her şeyi barındırıyormuş.Günlerden bir gün bu ikisine bir madene can verme özelliği bahşedilmiş. Aynı zamanda insana verilen yetenek, güç ,duygu gibi yönler de vereceklermiş.İnci maden olara altını, Kömür ise taşı seçmiş.İnci bu fırsatı kaçırır mı hiç?

İlk önce dünyanın en değerli altın madenlerinin bulunduğu şehre gitmiş. Gitmiş ama giderken de bin bir türlü zorluklarla karşılaşmış. Haremiler ve farklı hayvanların saldırısına uğramış ama pes de etmemiş , en değerli altını bulup gelmiş. O altını bir kuyumcu titizliğiyle cilalayarak işlemiş ve pırıl pırıl parlatmış. Sonra Lugatları, ansiklopedileri taramış hatta birçok kervanlara katılmış ve dünyanın en güçlü ,akıllı yani güzellik adına yetişen kimlermiş diye geniş bir araştırma yapmış.

Avicanne adıyla biline İbn-i Sina’dan tıp tozu,
Ali Kuşçu’dan matematik ,astronomi tozu, Cabir Bin Hayyan’dan matematik ve tıp tozu Yavuz Sultan ve Fatih Sultan Mehmet’ten hoşgörü ve liderlik vasfı tozu ve nice güzel insanlardan azar azar sahip oldukları yeteneklerden toz almış, Bu tozlarla altını birleştirmiş , insan meydana gelmiş.

Sıra kalbini oluşturmadaymış. Onun için de nisan ayını sabırla bekleyerek ( En değerli inciler nisan yağmurlarını yutan midyelerden çıkartılır.)incileri toplamış ,kapkara kömürü de elmas haline getirip kalbi oluşturmuş.Kalbe diğer özelliklerin yanı sıra iyilik, merhamet ,hoşgörü,cesaret … adına tüm özellikleri yerleştirmiş. Eşsiz özelliklerle donan insan cana gelmiş.Adını da Altın koymuş. Altın öyle bir dile gelmiş ki tüm alem onu konuşur olmuş. Konuştuğunda ağzından inciler dökülür,güldüğünde yanaklarından güller saçılırmış. Kime dokunsa ona şifa verirmiş.

Dilinden kötülük adına hiçbir kelime çıkmaz hatta kötülüğü kalbinden bile geçirmezmiş.  Altın’ın şanı tüm aleme yayılmış.

Diğer taraftan da Kömür harıl harıl çalışıyormuş. Kendisi daha iyisini yapmanın gayretine düşmüş ama kötülük adına ün salmaya niyet etmiş.Dahhak’tan, Karun’dan , Firavun’dan ve kötülükleriyle tanınmış nice insanlardan tozlar almış ve taşa can vermiş.Kalbini de kömürden yapmıştı , bu kömür elmas olamayanlardanmış.

Taş bir canlanmış pir canlanmış. Tüm insanlara kötülük salıyormuş.Altın’ın şifa verdiklerini yeniden marazlandırmaya çalışıyormuş. Güzel bağ ve bahçelere kalbindeki kapkara ziftleri kusuyor ve ürünlerin bozulmasına sebep oluyormuş.Konuştukça ağzından çamurlar dökülüyormuş. Ama buna rağmen hiç kimse onun korku iklimine girmiyormuş. Çünkü herkes maddi ,manevi şifalarını ne olduğunu gayet iyi biliyormuş. İnsanları yanına çekmek için iyi olmayı planlayıp altın olmaya karar vermiş. Ama unuttuğu bir şey varmış: ‘Altın bir elementtir ve hiçbir maddeden altın oluşturulamaz’. Kendinden önceki çoğu simyacı da bunu başaramamış. Bu onu daha da hiddedlendirmiş ve Altın ‘a kini daha da artmış ve ona bir tuzak kurmuş.

Uzak bir diyara şifa dağıtmaya giden Altın’ın düşmesi için derin hendekler kazmış. İçinde bir kötülük olmayan Altın bunu hiç düşünememiş ve hendeğe düşmüş ve parçalanmış. Bunu gören Taş mutluluktan havalara uçmuş. Tabi mutluluğu uzun sürmemiş masal bu ya bütün meziyetleri üzerinde toplayan Altın, parçalar birleşin diyiverince eski halini alıvermesin mi? Bu durumu gören Taş sinirinden çatlamış ölmüş.

Bu hadiseden sonra gizemli bir sesten gelen ‘ kazara bir sapan taşı bir altın kaseye değse ne taşın kıymeti artar ne kıymetten düşer kase ‘ nidaları tüm alemi sarmış. Bu ibretlik söz oradaki insanların adeta şarkısı olmuş ve dillerinden hiç düşürmemişler. Altın ve şifa dağıttığı insanlar ömürlerinin sonuna kadar mutlu mesut yaşamışlar.

Gökten üç elma düştü üçü de ALTIN olmayı başarıp şifalar dağıtanlara…

Masal …

Etiketler:avicenna,ibni sina,masal,