logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

Hekim ler İntihar Ediyor. Bu Çığlığı Ne Zaman Duyacaksınız?

x

Ürün Arayın

Meclisde Aytuğ Atıcı : “Hekim ler İntihar Ediyor. Bu Çığlığı Ne Zaman Duyacaksınız?”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, çalışma koşullarının ağırlığı nedeniyle son günlerde bunalıma giren ve intihar eden hekimleri TBMM gündemine taşıyarak; hekimlerin ve sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının acilen düzeltilmesi çağrısında bulundu.

tbmm genel kurul doktor ların çalışma şartları ve acı olaylar
tbmm genel kurul doktor ların çalışma şartları ve acı olaylar

Tbmm Genel Kurulunda , Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı meclisteki 1 dk lık konuşmasında konuşmasında, “Hekimler birer birer değil, üçer üçer intihar etmeye başladı, haberiniz var mı? Bu çığlığı ne zaman duyacaksınız? Birisi Batman’da görevli, kalp damar cerrahisi uzmanı; diğeri Adana’da çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanı; bir diğeri de İstanbul’da olmak üzere 3 meslektaşımız aynı gün intihar ettiler.

Yaşama güvenle bakması beklenen, insanlara umut olmayı seçmiş bir hekim kendi yaşamına son veriyorsa, bu toplumda hastalık bütün vücudu sarmış demektir.

Uzun süren çalışma saatleri, yorucu çalışma koşulları, mesleğini yaparken yaşadığı şiddet, değersizleştirilen mesleki kimliği ve güvencesizlikle yaratılan gelecek kaygısı gencecik hekimleri hayatını sonlandırmaya götüren sebeplerdir. Sağlık sistemindeki çarpıklık ve izlenen yanlış politikalar sağlık çalışanlarının sırtına yüklenen iş gücüyle telafi edilemez. Hekimlerin ve sağlık emekçilerinin çalışma koşulları acilen düzeltilmelidir.” diye ifade etti.