logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

Solunum Sistemi Hastalıklarında Semptomlar -1 ( Dispne ) Türk Toraks Derneği - Akça Medikal |

x

Ürün Arayın

Solunum Sistemi Hastalıklarında Semptomlar -1 ( Dispne ) Türk Toraks Derneği

SOLUNUM SİSTEMİ SEMPTOMLARI

NEFES DARLIĞI

Nefes darlığı (dispne), hasta tarafından algılanan subjektif bir semptomdur.  Kişinin solunumunu yetersiz bulması durumudur. Hastanın soluk alıp vermede zorluk çektiğini, nefessiz kaldığını , göğüste sıkışma hissi hissettiğini  belirten benzer ifadeler ile belirlenir.

Dispne nin en önemli nedeni kronik obstrüktif akciğer hastalığı, psikolojik hiperventilasyon ve konjestif kalp yetmezliğidir.

Dispnenin pozisyonla olan ilişkisi bazı hastalıklara ışık tutabilir:

  •   Nefes darlığı yatınca ortaya çıkıyor, oturunca azalıyorsa buna ortopne denir ve tipik olarak konjestif kalp yetmezliği, ağır KOAH ve diafragma kas zayıflığında görülür.
  • Gece sabaha karşı nefes darlığı astımda görülür. Bu hastalarda öksürük ve “wheezing”, dispneyle birliktedir. Bronkodilatör tedavi ile nefes darlığının düzelmesi, bronkodilatör öncesi ve sonrası reverzibilitenin pozitif bulunması hastalığın karakteristik özelliğidir.
  • Ayakta dururken nefes darlığı oluyor, yatınca geçiyorsa buna platipne denir ve pulmoner arteriovenöz malformasyonlar, ağır karaciğer hastalıkları veya abdominal kas zayıflığında görülür. Platipneli hastada genellikle ayağa kalkınca hipoksemi gelişir, buna da ortodeoksi denir.
  • Tek taraflı yaygın akciğer hastalığı olan kişilerde lateral dekübitus pozisyonda gelişen nefes darlığına trepopne denir.

Kronik nefes darlığı astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, interstisyel akciğer hastalığı, plevra fibrozisi, plevral effüzyon, göğüs deformiteleri, nöromüsküler hastalıklar, pulmoner hipertansiyon, endobronşial lezyonlar gibi pulmoner nedenlerle ortaya çıkabilir.  Kronik nefes darlığı, dolaşım yetmezliği, anemi, obesite gibi ekstrapulmoner nedenlerle de olabilir.

          Ağır dispnesi olan hastadan öykü almak zordur. Hasta yakınları ile konuşularak hastalığı hakkında alınan ayrıntılı bilgiler, fizik muayene bulguları ve laboratuar incelemeleri ile genellikle tanıya gidilir.

 

tansiyon

ismeozelsteteskop.com