logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

BİR Tıbbiyeli NİN ANILARI-1 İsme Özel Steteskop

x

Ürün Arayın

BİR TIBBİYELİNİN ANILARI-1

BİR TIBBİYELİNİN ANILARI-1

Küçükken televizyonda bu gün olduğu gibi koca koca laflı adamlar çıkar konuşurdu. Spiker gözünü kırpıştıra kırpıştıra konuğunu takdim eder: “Efenim bugünkü konuğumuz Prof. Dr. felanca filanca” der, konuk da yüzünde bir gülümsemeyle hafif öne kaykılır, “hoş bulduk” derdi. Hele de siyasetteki isimlerin hemen hepsinin ismi böyle doktorlu doktorlu, önden kuyrukluydu. Ben o zamanlar çocuk aklımla hayret ederdim. Ya bu adamlar bu kadınlar doktor olmuşlar. Ne diye burada nefes tüketiyorlar ki… Ne güzel işte gitsinler hasta tedavi etsinler, ne kadar güzel meslekleri var. Aslında anlamadığım, ne kadar zor kazanıldığı ve okunduğu nam salmış bu mesleği bitirip de neden çalışmadıklarıydı.

Meğer durum farklıymış!
Meğer her alanın lisansüstü eğitimi varmış. Önce birazcık uzman, sonra tastamam uzman olmak için yapılırmış doktora. Doktora sahibi kimseye de doktor denilirmiş. Aslında tıp fakültesi bitiren hekim olurmuş. Tıp fakültesi uzmanlığı ise MD( Medical doctor) namıyla anılan, doktoramsı bir uygulamaymış.
Sonra çok daha fazlasını öğrendim: Yurtdışında en büyük unvan PhD, yani doktoralı olmakmış, profesörlük, herhangi bir üniversitensin hocasına taltifen verebildiği bir ünvanmış. Kişi nereye giderse gitsin doktorasıyla ağırlanırmış. E hal böyle olunca da doktora kök söke söke yapılırmış.
Tıp doktorası, uzmanlık alanına göre yoğunluğu, telaşı, nöbeti, stresi değişen bir eğitim süreciymiş. Sonunda istenen tezi illa ki yaparmışsın, ama uzmanlık okurken aynı zamanda beyaz önlüğünde tam bir doktor gibiymişsin!
Bütün bunları öğreninca adeta aydınlandım!
Anladım ki, her doktor, hekim değildir. İçim bir rahatladı bir rahatladı! Demek ki hayalimdeki fedakar cefakar doktorlar hala aramızda ve görev başındaydı. Onlar çok konuşmaz, ama çok iş görürlerdi. Onlar bizim esas kahramanlarımızdı!

Ne demiştik, her doktor, hekim değildir. Ancak her hekim de boynunda steteskopla dolanan değildir. Bu konu da su götürür, biraz da bunu kurcalayayım :))

E.T.T.A

İstanbul / Türkiye

Bir Doktora Öğrencisinin Kaleminden Edebiyat yazıları 2017